2018 WINNERS

2018 WINNERS
Congratulations to the winners of the 2018 Competition!

Grand Prix

Christian Sanders, Netherlands

Assoluto Prizes

Kuzey Çiftçi, Turkey
Elif Eroglu, Turkey
Andrii Malyshkin, Ukraine
Naz Irem Türkmen, Turkey
Angelika Vogel, Germany

Kristupas Klimkaitis – Jokubas Žvaliauskas, Lithuania

1st Prizes

Aktoty Ashtarova, Kazakhstan
Judith Bool, Germany
Belit Çiftçi, Turkey
Kuzey Çiftçi, Turkey (accompaniment)
Arya Su Gulenç, Turkey
Nikita Igumenov, Russia
Damla Ece Karataş, Turkey
Ashal Kaya, Germany/Turkey
Giorgi Khupenia, Georgia
Yana Khvan, Russia
Saba Lomsadze, Georgia
Ardonisa Masurica, Germany
Patrick Meier, Germany (accordion)
Pavel Moysyuk, Russia
Kassandra Möstl, Austria
Yana Nizametdinova, Russia (accompaniment)
Yana Nizametdinova, Russia (piano)
Iklim Ozenli, Turkey
Hyojin Rhim, South Korea/U.S.A.
Ekaterina Rumiantseva, Russia
Sardor Saiidov, Russia
Neda Usonite, Lithuania
Samuel Voiler, Germany
Evelyn Winterholler, Germany
Jessica Winterholler, Germany

Duru Ercoskun – Dila Latifenur Ergenekon, Turkey
Ensemble MS Glock: Jessica Winterholler – Angelika Vogel – Karina Likai – Evelyn Winterholler – Nelly Bool – John Jaufmann, Germany
Bibigul Iskenova – Ekaterina Koroteeva, Rusia/Kyrgizstan
Mari Liina Ruusmaa – Tamila Mamutov, Estonia
Trio MS Glock: Panagiota Thanakou – Patrick Meier – Judith Bool, Germany

2nd Prizes

Jonathan Brodoefel, Germany
Duru Ercoskun, Turkey
Eylül Eren, Turkey
Shanshan Huang, China/Germany
Ayla Kalbiyeva, Azerbaijan
Handol Kim, South Korea/Germany (composition)
Handol Kim, South Korea/Germany (piano)
Nicole Kraemer, Germany
Dila Latifenur Ergenekon, Turkey
Tim Löven, Germany
Vivien Löven, Germany
Jeremi Luczewski, Austria
Zanita Masurica, Germany
Patrick Meier, Germany (piano)
Olga Lea Alina Niemi, Finland (violin)
Renata Poce, Lithuania
Saule Pukinskaite, Lithuania
Miguel Ivan Steinlechner, Austria (piano)
Miguel Ivan Steinlechner, Austria (violin)
Ahmet Akin Türkmen, Turkey
Yulia Yakovenko, Russia

Elif Güzeldal – Eylül Eren, Turkey
Emre Güzeldal – Azra Tuna Dayi, Turkey

3rd Prizes

Miriam Bool, Germany
Odilia Ecknauer, Switzerland
Elif Güzeldal, Turkey
Cerina Karr, U.S.A.
Levin Müller, Germany
Olga Rotari, Moldova/Turkey
Tamara Sedenkova, Russia
Gökçe Tarim, Turkey
Panagiota Thanakou, Germany
Jiyeon You, South Korea
Madita Zettel, Germany

4th Prize

Azra Tuna Dayi, Turkey
Emre Güzeldal, Turkey
Wei Jin, China/Germany
Yedam Kim, South Korea/Germany
Olga Lea Alina Niemi, Finland (composition)
Tuna Uslu, Turkey
Yinong Wang, China/Germany

5th Prize

Anastasia Pavlova, Russia